×
Wyszukaj w serwisie

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Jemielnica

Odnowa Wsi Jemielnica od chwili powstania działa na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, a także podejmuje działania promujące Jemielnicę. Stowarzyszenie zostało założone 3 października 2008r. przez 35 mieszkańców wsi. Do zarządu weszli: Ewelina Piosek – prezes, Krystyna Lippok – wiceprezes, Gabriela Drzymała – skarbnik. Skład Komisji Rewizyjnej: Gabriela Kałus – przewodnicząca, Józef Anioł – z-ca przewodniczącego, Józef Jałowy – sekretarz. W krótkim czasie stowarzyszenie otrzymało fundusze unijne na realizowane przez siebie projekty. W 2010r. z tych funduszy zorganizowano imprezę plenerową „Powitanie Lata”, która w 2011r. została połączona z II Jarmarkiem Cysterskim. W 2011r. z funduszy zewnętrznych odrestaurowano XIX wieczny punkt czerpania wody w ramach projektu „Odbudowa zabytkowej studni w Jemielnicy na ulicy Wiejskiej”. W 2013r. zrealizowano dwa projekty: „Rajd rowerowy po Opolszczyźnie”, promując nasz produkt regionalny „Cysterskie co nieco” i „Rozszerzenie oferty rekreacyjno-sportowej boiska ORLIK w Jemielnicy – „siłownia na wolnym powietrzu”. Stowarzyszenie Odnowa Wsi organizuje cyklicznie kilka imprez i festynów: Rodzinny Rajd Rowerowy (trasy mają nawet 50km i zakończone są wspólnym poczęstunkiem i śpiewami), Rodzinną Spartakiadę Sportową – uczniowie naszej podstawówki wraz z rodzicami uczestniczą w zawodach sportowych, Babski Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Jemielnica, wiosenne sprzątanie parku. Odnowa Wsi zajmuje się też ukwieceniem miejsc użyteczności publicznej i pomocą przy organizacji i przebiegu Jarmarku Cysterskiego.

Członkowie Odnowy Wsi w 2010r. zagospodarowali miejsce przy drodze wojewódzkiej nr 426, gdzie ustawili makietę kościoła u cystersa, w rocznicę 200-lecia likwidacji i wypędzenia cystersów z Jemielnicy. Od kilku lat stowarzyszenie organizuje dla swoich i sympatyków wycieczki autokarowe związane ze szlakiem cysterskim. Do tej pory odbyły się wycieczki do Jędrzejowa, Nysy, Otmuchowa, Krakowa – Mogiły i Szczyrzyca oraz na Święty Krzyż i do Wąchocka. Z inicjatywy Odnowy Wsi zostały posadzone na terenie wsi drzewa alejowe: głogi, wiśnie kuliste, śliwy wiśniowe, lipy srebrzyste, graby i robinie akacjowe. Członkowie Odnowy Wsi odremontowali amfiteatr, urządzili plac zabaw dla dzieci w parku i skwer przy ul. Korfantego na Zawodziu.

W kwietniu 2012r. członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Jemielnica reprezentowali województwo opolskie na IV Międzynarodowych Targach Turystycznych „Agrotravel” w Kielcach, promując ofertę turystyczną pt.: „Cysterskie co nieco”. W sierpniu 2012r. z tą samą ofertą objechali powiat strzelecki na rowerach.

Aktualnie do Stowarzyszenia Odnowy Wsi należy 45 osób. Do zarządu należą: Ewelina Piosek – prezes, Krystyna Lippok – wiceprezes, Gabriela Drzymała – skarbnik. Skład Komisji Rewizyjnej: Józef Jałowy – przewodniczący, Maria Kalisz – z-ca przewodniczącego, Józef Hajduk – sekretarz.

Bardzo dobrze układa się współpraca z Urzędem Gminy, który zawsze chętnie służy pomocą przy nowych pomysłach, a także z sołtysem i radą sołecką. Członkowie bardzo aktywnie działają na rzecz promocji Jemielnicy i jej upiększania.

Źródło: P. Smykała, P. Michalik, Jemielnica - dzieje wsi i parafii, Wydawnictwo MS, Opole, Jemielnica 2014