×
Wyszukaj w serwisie

LKS "NAPRZÓD" Jemielnica

Dane kontaktowe:

e-mail:

strona internetowa: http://lksjemielnica.futbolowo.pl

 

Historia:

Klub sportowy powstał na przełomie 1948 1949r. z inicjatywy mieszkańców. Pierwszym prezesem był Piotr Hasterok. Początki nie były łatwe. Brakowało wszystkiego. Buty piłkarskie piłkarze otrzymywali od klubu z więzienia ze Strzelec Opolskich. Natomiast koszulki uszyła pani Rabus. Pierwszymi zawodnikami byli m.in. W. Bromer, R. Biskup, A. Jedrysik, G. Konieczny, H. Fricholz, J. Helman, S. Ptaszek, H. Melich i Dobietko.

W latach 1952-1956 przezesm był Hubert Melich. Potem do 1973 roku, funkcję tę pełnił Paweł Rządeczko. W tym czasie klub się rozwijał i zdobywał bardzo dobre wyniki nie tylko w piłce nożnej. Powstały sekcje piłki ręcznej kobiet i mężczyzn, tenisa stołowego, lekkoatletyki i szachów. Najbardziej utytułowanymi sportowcami, którzy zdobywali czołowe miejsca byli: P. Bombelka - lekkoatletyka, P. Rządeczko i J. Jędryka - podnoszenie ciężarów.

W latach 1973-1976 prezesem klubu był E. Bartosz. W tym czasie drużyna piłki ręcznej występowała w lidze okręgowej przez trzy sezony, a zespół piłki nożnej w klasie A, także przez trzy sezony. Następnym prezesem był K. Szmatoła, który pełnił funkcję w latach 1976-1979. Potem prezesem był Jerzy Kokoszka. W czasie jego pracy seniorzy grali w klasie A (1980-1981, 1985-1986), a juniorzy przez trzy sezony (1985, 1986, 1987) oraz dwa sezony (1998, 1999) w II lidze juniorów.

W lipcu 1999r. klub hucznie obchodził 50-lecie swojej działalności. Przez ostatnie lata podstawowa drużyna piłkarska, z niższych lig okręgowych, awansowała do IV ligi (2013r.). W tym samym roku oddano do użytku nową szatnię, która została dostosowana do wymogów PZPN-u. Koszt przedsięwzięcia wynosił 310 tys. zł - został pokryty ze środków gminy Jemielnica, Urzędu Marszałkowskiego i Stowarzyszenia Krainy św. Anny. W dniu 18 sierpnia 2013r. po otwarciu i poświęceniu przez ks. prob. Henryka Pichena nowego obiektu, odbył sie festym piłkarski, na którym było wielu gości i piłkarzy oraz działaczy i sympatyków futbolu.

Klub to nie tylko sportowcy. Wiele razy szatnię remontował Konrad Szłapa, utrzymaniem w czystości sprzętu sportowego zajmuje się Agnieszka Szłapa, a na mecze wiele razy przewoził sportowców Jan Bimer.

Obecnie w składzie zarządu klubu są następujące osoby: Adrian Hajduk - prezes, Bogusław Biemer i Jan Bimer - wiceprezesi, Ferdynad Gratza - skarbnik i sekretarz, Jerzy Kokoszka, Artur Mateja i Zygfryd Urbańczyk - członkowie zarządu, Jan Kokoszka - gospodarz.

Źródło: P. Smykała, P. Michalik, Jemielnica - dzieje wsi i parafii, Wydawnictwo MS, Opole, Jemielnica 2014